pradi
 

















 
 
 
 
 Vilniuje vyko pirmoji Lietuvos medio droj paroda-konkursas ventieji ir piligrimai
 
 Lietuvos piligrim bendrija Vilniuje Jeruzals galerijoje sureng Lietuvos medio droj parod-konkurs „Šventieji ir piligrimai“. Parodoje-konkurse vykusiame 2009-2010 met sandroje dalyvavo 22 Lietuvos medio drojai i vairi alies region (emaitijos, Auktaitijos, Dzkijos, Suvalkijos), buvo eksponuojama vir 40 ventj ir piligrim skulptrli.

Kaip teig Lietuvos piligrim bendrijos pirmininkas dr. Darius Liutikas, Vilniuje surengta paroda „Šventieji ir piligrimai“ turt tapti tradicija, nes jauiamas toki parod trkumas alies sostinje. Tradicins medio droj krini parodos-konkursai, medio droj plenerai Lietuvoje daniausiai vyksta maesniuose miestuose ir miesteliuose. Konkursins parodos siekiant aminti garsiausio XX a. dievdirbio L. Šepkos atminim organizuojamos Rokikyje. ia taip pat tradicija tapo organizuoti prakartli parodas. Šv. Jurgio skulptr konkursas vyksta Veisiejuose.

Šventj ir piligrim skulptrli droyba tebra gyva ir odiu perduodama liaudies meno tradicija. Medini skulptr siuetuose ventj vaizdavimas turi gilias tradicijas. Liaudies meistrai pasirinkdavo droti lietuvi liaudies labiausiai garbinamus ventuosius, kurie savo simboline prasme atitiko liaudies psichologij, o kartais, kaip paymi, P. Galaun (Kaunas 1930 m.), „ir prosenovs religijos likusi dvasi, kaip, pavyzdiui, v. Agota, primenanti mitologin Gabij“. Grupinse skulptrlse vyravo Trij Karali auka, ventoji Šeima, v. Juozapas, v. Jonas Kriktytojas, v. Prancikaus Stigmatizacija, v. Ona, v. Jurgis, v. Antanas, v. Rokas, v. Florijonas, v. Izidorius, v. Martynas. Populiariausios pavieni ventj skulptrls buvo v. Kazimiero, Šv. Jono Nepamuko, v. Kristoforo, v. Rapolo Arkangelo, v. Petro, v. Barboros ir kt.

Šalia senj ventj vaizdavimo siuet ikyla nauj, susijusi su kintania senj motyv interpretacija arba pasiymini neprastomis formomis. Šiandieninje globalioje visuomenje kiekvienam mogui svarbus yra gyvenimo tikslo suradimas ir jo siekis. Vis daniau liaudies meistr kryboje sivyrauja piligrimo simbolis. Piligrimas – tai asmuo keliaujantis vent viet, asmuo turintis aik kelions ir gyvenimo tiksl. Piligrimas - tai ne klajnas, pasimets iekojimuose ir nerandantis gyvenimo prasms. Piligrimas turi aik dvasin ir iorin keli, kur stengiasi veikti. Ne visuomet tas kelias yra lengvas, taiau vidin motyvacija visuomet leidia j veikti.

Piligrimo vaizdavimas liaudies mene nuo vidurami pasiymi aikiais simboliais ir detalmis. Tipiko vidurami piligrimo apdar sudar abitas su gobtuvu, plaiabryl skrybl, kelionmaiis, kuriame buvo laikomos relikvijos, maistas, pinigai. Rankoje piligrimai turdavo ilg lazd, vliau prie diro dar ir didel roani. Kai kurie piligrimai nedavosi ir tuometinius muzikos instrumentus: ddeles, vanguius. Taip pat piligrimai turdavo specialius enklus, rodanius kelions tiksl bei apsauganius nuo pavoj. Vliau piligrimai sigydavo medal, sag ar kit atribut su atvaizdu to ventojo, kurio kapo vykdavo lankyti. Piligrim ir keliautoj globjais buvo laikomi Trys Iminiai, v. Rapolas arkangelas, v. Kristoforas. Nemaai ventj vaizduojami kaip piligrimai: Šv. Jokbas, v. Rapolas arkangelas, v. Rokas.

Parodos-konkurso „Šventieji ir piligrimai“ udarymo metu buvo teikti apdovanojimai menikiausi, ventj ir piligrim droybos tradicijas, ar originalias idjas perteikiani darb autoriams. I viet um medio drojas i Teli r. Pranas Duinskas (krinys „Piligrimas“), II viet peln medio drojas i Kauno Algirdas Jasilionis, III – j Tomas Stambrauskas i Prien r. Antrj respublikin parod-konkurs „Šventieji ir piligrimai“ Lietuvos piligrim bendrija numato surengti Vilniuje 2011 m. pabaigoje.


Lietuvos piligrim bendrijos informacija
 
 
   
 
     
1998-2002, 2003-2005, 2006-2020 Katalik interneto tarnyba, info@kit.lt
 
  pradi